• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
İZMİR ALTILI YORUMU

İZMİR ALTILI YORUMU

04-01-2019//HİPODROM KORSANI

yeni yıla girdiğimiz şu günlerde kış sezonunun verdiği tatsız programlardan sonra bu gün sanki izmir bir nebze daha iyi gözüküyor..herzaman dediğimiz gibi umarım şans faktörü de yanımızda olur..
Gelelim altılı programına.. daha önce de dile getirdiğim gibi bu yarış programlarını kim hazırlıyorsa tebrik etmek lazım..

1.AYAK: 4 ve yukarı ingilizlerin uzun mesafeli yarışı.. handikaplarından da anlaşılacağı gibi enkaz isimlerin bir araya geldiği bazılarının da sorunlarından dolayı başarılı olamadığı safkanların bir araya geldiği koşu..böyle koşularda yorum yapmak gerçekten zor oluyor.. ama şöyle yarışı kafamızda koşturduğumuzda 11 atın yarısının önde gitmeyi seven ve sadece bu gidişatla başarılı olabilecek yapıya sahip isimler.. geriye kalanların arkadan gelecek isimler olması beni bu isimlere yönlendiriyor.. sürpriz bir safkan kazanması beni şaşırtmayacak..bunlardan ilki son yarışında kımıldan GANDACHERRA..verdiği kısa aranın ardından iki yarış koşan bu isim son yarışında biraz ışık verdi.. hızlı gidecek olan bu yarışta boş kilosu ve formda sayılabilecek aprantisi ile agf de gerilerde kalacağını düşündüğüm safkanı başta yazacağımız isim olmalı.. kazandığı taktirde çok can yakacaktır.. bir diğer isim SÜPER ALP..ithal olan bu safkan ilk koşusundan beri hep takibimde. Ha bu gün ha yarın dediğim bu isim çalışmalarında hep iyi gözüksede istediği yarışlarını yapamıyor..yine bu gün ilk ve tek kazandığı binicisiyle start alacak olup uygun grupta şanslı..NEON KNIGHT ta gelince benim gözümde ilk başlarda iyi bir kum atı olacağının izlenimini vermişti.. ne olduysa sonrasında start problemi yaşamaya ve son altı yarışında starttan hep teredütlüçıktı..iki ay kadar verdiği aranın ardından bu gün yine sahaya çıkıyor ve bu kez son yarışına istinaden KGK takısının sadece kulaklık ile.. olurda starttan düzgün yada bir iki boyla çıkarsa bu grupta çok şanslı duruma gelecek..son yarışında sonlarda kuvvetli gelmesine rağmen acemi binicisi hakimiyetini kaybedip rakiplerine faul yaparak ikinci olmasına rağmen 4. Alınan PAN ŞKRYEL bu kez boş kilosu ve daha tecrübeli binicisiyle kazanabilir..geriye sadece önde gideceklerden ve ikisinde de tecrübeli binicilerin olduğu ÇINARBEY ve DYMAXION kaldı.. bu kez nasıl bir taktik uygulayacaklar tam kestiremesemde kafaya çıkmayacaklarını tahmin ediyorum.. 2-3 veya 3-4 gidip güçlerini sonlara saklarlarsa belkide sonunu görebilirler..

2.AYAK: KIZILHAN…bu kezde 4 ve yukarı arapların şartlı 2 yarışları.. şartlar açık olduğu için çok enteresan atlar kayıtlı.. bunların içinde biri varki, inatçı yarış karakterine hayran olduğum önde koşup terinin son damlasına kadar mücadele eden son yarışında çok güçlü rakiplerle koşup yakın aralıklarla 4. Olan birinci ile arasında 36 salise fark olan KIZILHAN sitili rakipler olmasına rağmen şu andaki form durumu ile bu rakiplerini yanına yaklaştırmadan usta binicisi ile kazanmasını bekliyorum..şunu da belirtmeliyim ki son yarışında birazda ekürisi için yarışı süratle dirme adına temposunun üzerine çıkmasına rağmen iyi koştu.. bu kez kendine koşacağından ve arkadan gelebilecek kuvvetli bir sprinter olmadığından kazanmasını bekliyorum BANKOMDUR..

3.AYAK: dişi ingilizlere ait kısa mesafeli bir koşu.. son maiden yarışını kazanırken sonlarda çok kolay görüntü çizen ve çıktığı gibi kazanmasını bilen LADY YAĞMUR bu kezde stili rakibi gibi gözüksede bu safkanın arkasında konçlanacak olan DENİZ YILDIZI nın kilosunun ağır oluşundan faydalanıp çıktığı gibi yine bitirebilir.. şayet deniz yıldızı bu safkanı yakın markaja alıp temposunun üzerine çıkmasına yol açarsa bu kez arkadan gelecek olan son yarışındaki birinciliğini beğendiğim SWEETIE BERYL ve sweetıe ye nazaran kilosu hafif olan ŞÜKRANBABANNE ye yakalanabilirler.bence bu 4 safkan ayrımsız yazılmalı.. callıente sanki biraz ıslak ve yumuşak istediğinden dışarı bıraktım isteyen ekleyebilir..

4.AYAK: az atlı bir bir yarış.. az at olmasına rağmen zor bir koşu.. şimdi kafamdaki ilk soru şu.? ARSLAN TURBO dan çiçek kardeşimizi indirip özcanı mı bindirmişler yoksa kendisi FEYAT BABA yı tercihleyincemi özcanı bindirmişler..? Neyse biz sonuca bakalım .. yarışın süratli gitmesi halinde ilk şanslı safkan son yarışında 1400 de kazanırken göz dolduran KRAL ARTUR uzayan mesafe daha da lehine olup bence başta yazılmalı.. daha sonra kafamı kurcalayan iki safkan ( binicilerinden dolayı) ilk başta zaman zaman bekleyebilen ARSLAN TURBO ve çok sık koşsada yinede kazanacak kaliteye sahip FEYAT BABA..bu safkanların kötü koşması halinde barış ile 6 kez start alıp bunun 3 tanesini kazanan DEMİR POYRAZIM..

5.AYAK: 7 at koşmasına rağmen bana göre bu at gelmez diyeceğimiz bir koşu değil… bence yazabildiğiniz kadar at yazılması gerekiyor.. sıralama yapmam gerekirse son yarışlarında iyi koşmasına rağmen ağır kilosuna yenilen DOYOUN HEARTED bu kez böyle bir kiloyu ve tekrar gökhanı bulmuşken başta yazılmalı.. yine son yarışında 2 olurken tam kazandım derken ikinci kalan form durumu üst seviyede olan ve bu kez üstüne özcanı alan çalışmalarında da formundan bir şey kaybetmemiş gözüken AK DAİMOND, son yarışında bekleme yaparak kazanan OVA KARTALI, memonun yokluğunda çiçek e teslim edilen RIGHT OR WRONG, gençlerden bu kez çıktığı gibi bitirmeye çalışacak olan AKARCA KHAN ve son olarak son yarışını kazanırken rahat bir birinciliğe imza atan AKGÜN REİS ayrımsız yazılmalı..

6.AYAK: dişi arapların maiden koşusu.. son iki yarıştır izmirde dilden dile dolaşan İT MY RAİN nedense bir türlü isteneni veremedi kısadan sonra birden orta mesafe koşan yani 1200 den sonra 1600 koşan bu isim, 1200 starttından sonra temposunu yükseltip liderliği almasına rağmen mesafenin uzun gelmesinden dolayı nefes sorunu yaşayarak koşuyu 3. Tamamladı..bu kez mesafenin 200 mt kısalmasıyla heleki pisti nemli bulursa arkadan geleceklere direnecek gücü olan safkan kazanabilir.. bu safkana en yakın rakip gördüğüm isim GÜLTEN ANA.. bu safkan yarış hayatına başladığından beri takibimde olan bir isim.. start sorunu yaşamasına rağmen sonlardaki kuvveti hiçte yabana atılır cinsten değil.. verdiği aranın ardından sadece iki galopla bu koşuya katılsa bile ben kalitesine inanarak yazılması taraftarıyım.. çok yeri olanlar veya başka yerden fedakarlık yapabilenler son yarışındaki iyi görüntüsü ve formuyla toparlandığını belli eden MANKENCAN ı değerlendirebilirler..

9-4-6-10-2-7
9–KIZILHAN
7-3-1-4
4-1-//-3-2
2-//-3-4-1-5-6
7-6-//-9

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Güven Gülhan: Eline emeğine saglik
2019-01-27 23:41:48
2019-01-27 22:13:25
2019-01-27 21:46:41
2019-01-27 21:36:16
2019-01-27 21:30:49